شنبه 10 تیر‌ماه سال 1385 ساعت 11:48 ق.ظ

در این جا سعی می کنیم قدم به قدم تا برگزاری اولین همایش دانشجویی کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با عنوان "مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی در ایران" در آذرماه سال جاری پیش برویم و گزارش لحظه به لحظه ای از برگزاری همایش ارائه دهیم، تا ضمن اینکه اطلاع رسانی کاملی از روند کارها برای دوستان عزیزی که برای شرکت در همایش ثبت نام می کنند داشته باشیم، روند برپایی یک همایش دانشجویی رو لحظه به لحظه زیر نظر بگیریم و امیدواریم که نکات ارزنده و قابل توجهی از این میان بدست آید.

ما را از نظرات، پیشنهادات و انتقادات ارزنده خود بهره مند سازید.

 

برای برگزاری همایش در گام نخست پس از درخواست بودجه وهمکاریهای لازم از دانشگاه، دست به کار شدیم و کتاب ارزشمند جناب آقای دکتر فتاحی (مدیریت هایش های علمی و حرفه ای/ رحمت الله فتاحی، تهران: سازمان اسناد و مدارک علمی ایران، .......) رو مطالعه کریم. تا باتوجه به اون مسیر اصلی کار برامون روشن بشه.

 

بر این مبنا کمیته های مختلف و دبیران کمیته ها برای سازماندهی انجام امور مختلف در بخش های گوناگون تشکیل شد:

کمیته اجرایی: سعیده شکوری، مسعود محمدی

کمیته علمی: کیانوش رشیدی، ابوذر رمضانی

کمیته انتشارات: هما یوسفی، مینا نوری زاد

ارتباطات: میترا آبیار

دبیر همایش: فاطمه پازوکی

 

سپس با همکاری، مشاوره و بحث و تبادل نظر با اعضای فعال انجمن دانشکده پیراپزشکی بعلاوه ی دوستان خوبمان در اتحادیه دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی (ادکا) برای اجرای همایش و کارهای مختلفی که انجام این کار می طلبید جلسه گذاشته به بحث و تبادل نظر پرداختیم.  در این جلسه علاوه بر یاری رسانی برای تعیین موضوع همایش، از نظرات و تجربیات آن ها در زمینه برگزاری همایش نیز استفاده کردیم.

جا دارد در این جا از عزیزانی که از دانشگاه های مختلف عضو ادکا به کمک و مشاوره ما پرداختند و با نظرات ارزنده خود به ما کمک و یاری رساندند صمیمانه تشکر کنیم:

خانم ها پاکدامن، اکثری (از دانشگاه الزهرا)؛ خانم مدرسی، آقای امیرکیانی (دانشگاه پیام نور)؛ آقایان جعفری، غلامی (دانشگاه علامه طباطبایی).

در نهایت از اونجایی که مبنا بر ادامه دار بودن این همایشها در دانشگاه شهیدبهشتی گذارده شده بود، خواستیم با جمع آوری و انتشار مجموعه مقالات این همایش ها به مجموعه ای ارزنده و گام به گام در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی دست پیدا کنیم. از این رو و با توجه به علاقه مندی دانشجویان به موضوعات بنیادی در حوزه کتابداری عنوان "مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی" برای اولین همایش کتابداری و اطلاع رسانی  دانشگاه  علوم پزشکی شهیدبهشتی انتخاب شد.

 

طراحی بروشور فراخوان همایش، متن آن و موضوعات فرعی گام های بعدی این کار بود. برای تعییین موضوعات فرعی و مشاوره بیشتر نزد اساتید دانشکده و خارج از دانشکده رفتیم و نظرات آن ها را جمع آوری کردیم. (اساتید ارجمند آقای محسنی، آقای یوسفی، آقای داودزاده،  آقای محدث، آقای حافظیان، آقای زین العابدینی، آقای عمرانی و خانم کازرانی، خانم شکفته، خانم پورثانی ،خانم شاهبداغی و...). همچنین نزد استاد بزرگوار، سرکار خانم رهادوست رفتیم تا از نقطه نظرات ارزنده ایشان هم در رابطه با برگزاری همایش و موضوعات مختلف آن استفاده کنیم. ایشان هم همان طور که انتظار می رفت، با راهنمایی های ارزشمند خود مارا برای برپایی هرچه بهتر همایش یاری کردند.

این در حالی بود که از آنجاییکه بنا شد این همایش در آذرماه سال جاری برگزار شود، ما وقت چندانی برای تهیه فراخوان و ارسال آن به دانشگاه های مختلف در شهرهای گوناگون نداشتیم. چراکه چیزی به پایان ترم تحصیلی و شروع امتحانات پایان ترم نمانده بود و پس از آن هم تابستان و تعطیلات.....

 

سرانجام برگه های فراخوان همایش آماده شد. برای هریک از دانشگاه هایی که با آنها به طورمستقیم در ارتباط بودیم، صد برگه فراخوان همایش تکثیر و ارسال شد. (دانشگاه های تهران، الزهرا، علامه طباطبایی، ایران، شاهد، پیام نور، آزاد اسلامی - واحدعلوم و تحقیقات-، شهید چمران اهواز، کرمان، مشهد و...)

همزمان، اطلاع رسانی بصورت  الکترونیکی نیز آغاز شد: ارسال برگه های فراخوان برای گروه های مباحثه مختلف، وبلاگ های گروهی و وبلاگ ها و وبسایت های شخصی و دانشگاهی.

 

 

اطلاعات بیشتر در تاریخ 15/07/85 درج می گردد.

 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo